Mar a gheibh thu obair ann an Nirribhidh

Tha faisg air 14 sa cheud de àireamh-sluaigh iomlan Nirribhidh nam fògarraich. Bidh trian dhiubh a ’tighinn a Nirribhidh gus obraichean a lorg. Tha càileachd beatha ri fhaighinn ann an Nirribhidh a ’tarraing dhaoine bho air feadh na cruinne. Bidh cothrom air seallaidhean eireachdail, làraich chultarail ainmeil air feadh an t-saoghail, a bharrachd air aimsir teth an t-samhraidh agus solas an latha 24-uair, a ’cur ris an tarraing.

Tha eaconamaidh gu math seasmhach aig Nirribhidh agus ìre cion-cosnaidh de 3.8 sa cheud (Gearran 2020). Ged a tha cosgais bith-beò ann an Nirribhidh àrd. Ach, tha an dùthaich làn de stòrasan nàdarra leithid ola is gas, iasg, coilltean. Mar sin air eagal gu bheil thu a ’gluasad a Nirribhidh? No an dùil imrich a-steach a Nirribhidh airson obair? An toiseach, feumaidh tu obair a lorg dhut. Às deidh sin, feumaidh cead còmhnaidh a bhith agad gus fuireach ann an Nirribhidh. Is e an cead còmhnaidh an rud mu dheireadh a dh ’fheumas tu. Ach, tha an seòrsa cead còmhnaidh an urra ri mòran rudan mar: 

  • Sgil proifeasanta,
  • Comasachd,
  • Do dhreuchd ann an Nirribhidh.

Tha a bhith a ’lorg obraichean do choigrich ann an Nirribhidh na dhùbhlan mòr mar neach ùr don dùthaich. Chan eil comas luchd-labhairt dùthchasach Beurla na fhìor bhuannachd mar a tha ann an dùthchannan eile. Tha seo air sgàth gu bheil Beurla sàr-mhath aig a ’mhòr-chuid de mhuinntir Nirribhidh. Mar sin, gus seasamh a-mach agus suidheachadh fhaighinn, feumaidh sgilean agus eòlas proifeasanta eile a bhith agad. 

An urrainn dhomh obair ann an Nirribhidh gun bhìosa?

Tha e an urra ri cò às a tha thu agus dè an ùine a tha thu an dùil a bhith ag obair san dùthaich. Ma tha feum agad air cead obrach agus bhìosa cosnaidh airson Nirribhidh. Cha bhith feum agad air cead airson obair ann an Nirribhidh ma thig thu bhon EU / EEA no dùthchannan Lochlannach sam bith.

Faodaidh nàiseantaich bho thaobh a-muigh an EU / EEA tagradh a dhèanamh airson cead còmhnaidh ann an Nirribhidh airson adhbharan obrach. Ann an cuid de shuidheachaidhean, ma tha thu am beachd obair ann an Nirribhidh airson nas lugha na trì mìosan, chan fheum thu cead còmhnaidh.

Obraich ann an Nirribhidh airson saoranaich neo-eu

Feumaidh tu cead còmhnaidh ma tha thu airson a thighinn a Nirribhidh a dh ’obair. Mar as trice, feumaidh tu obair a lorg an toiseach. Bidh an ruigsinneachd còmhnaidh as urrainn dhut tagradh a dhèanamh a rèir do sgil agus an seòrsa obair a nì thu ann an Nirribhidh.

Feumaidh tu cead còmhnaidh ma tha thu a ’tighinn bho dhùthaich taobh a-muigh an EU / EEA agus an dùil a bhith ag obair ann an Nirribhidh. Feumaidh tu cur a-steach airson cead còmhnaidh airson obair mura h-eil cead còmhnaidh agad mu thràth. Gu h-eachdraidheil, b 'e seo cead obrach. Mar eisimpleir, dh ’fhaodadh seo a bhith na chead còmhnaidh airson neach-obrach teisteanasach, còcaire, neach-obrach ràitheil. No neach fèin-fhastaichte no neach-obrach buidheann daonnachd, neo-phrothaideach no buidheann creideimh.

Obraichean gun sgilean ann an Nirribhidh

Obraich dha daoine gun speisealachadh no foghlam àrd-ìre

Dè a th ’ann an neach-obrach gun sgilean?

Tha thu a ’dol a dh'fhaighinn raon fhada de bhuidhnean fastaidh no buidhnean obrach. Bidh mòran de bhuidhnean beaga ann an Nirribhidh a ’toirt seachad obraichean gun sgilean. Tha iad a ’coimhead airson buidhnean de dhaoine mar

  • Stiùirichean bus
  • Luchd-ciùird
  • Luchd-cuideachaidh nigheadaireachd
  • Oifigearan glanaidh
  • Luchd-obrach ràitheil
  • Luchd-obrach airson bàraichean is taighean-bìdh
  • Gluasadan còmhdhail

A bheil feum aig Nirribhidh air luchd-obrach gun sgilean? 

THA, gu leòr.

In-imrich Nirribhidh ag obair ann an com-pàirteachas le grunn de na prìomh bhuidhnean. Bidh iad a ’toirt luchd-obrach gun sgilean do Nirribhidh. Mar thoradh air gainnead luchd-obrach, tha an t-iarrtas airson saothair gun sgilean ann an Nirribhidh làidir an-còmhnaidh.

Thairis air na còig bliadhna a tha romhainn, tha riaghaltas Nirribhidh air a bhith an dùil gum bi feum air còrr air 220,000 obair ùr.

Gheibheadh ​​a ’mhòr-chuid de na h-obraichean sin le luchd-obrach cèin a thàinig a-steach a Nirribhidh. Is e an ìre cion-cosnaidh 81,300, an ìre as ìsle de 3.1 sa cheud ro dheireadh an Fhaoillich 2011, a tha cho ìosal ‘s as urrainn dha fhaighinn. Cha bhith mòran de dhaoine gun obair a ’faighinn no a’ faighinn làn obair an-diugh. A ’leantainn gu cothroman mòra ann an Nirribhidh dhutsa a tha a’ coimhead airson obraichean.

A bheil thu deònach obair gun sgilean fhaighinn ann an Nirribhidh?

Yeah, ann an Nirribhidh, gheibh thu obair gun sgilean. Is dòcha gur e an cànan an dùbhlan as motha a th ’ann do neach ùr, ach chan fheum a h-uile obair a bhith a’ bruidhinn Nirribhidh. Tha daoine ann an Nirribhidh fhathast ag obair ann an grunn proifeasanan bho air feadh an t-saoghail.

Mar a gheibh thu obair ann an Nirribhidh

Tha mòran de dhreuchdan bàna air an sanasachadh gu fosgailte. Mar sin, is e a ’phrìomh obair bhon chiad latha a bhith a’ togail lìonra proifeasanta. Tha seo duilich a dhèanamh bho thall thairis mura h-eil sgilean agus comasan fìor eòlach agad san raon agad. Seo beagan phuingean airson beachdachadh air obraichean a lorg airson coigrich ann an Nirribhidh: 

  • Feuch ri Nirribhidh ionnsachadh cho luath ‘s a ghabhas
  • Tòisich le bhith ag amalachadh (aka saor-thoileach) Sa bhad
  • Leasaich sgil sònraichte
  • Bhon lìonra proifeasanta agad
  • Feuch ri còdan sòisealta Nirribhidh a thuigsinn

Ma tha thu a ’tighinn bho dhùthaich taobh a-muigh an EU / EEA agus ag iarraidh a bhith ag obair ann an Nirribhidh, feumaidh cead còmhnaidh a bhith agad. An toiseach, cuir a-steach airson cead còmhnaidh a bhith ag obair ann an Nirribhidh mura h-eil cead còmhnaidh agad mu thràth.

B 'e seo a bha roimhe seo Visa cead obrach. Mar eisimpleir, dh ’fhaodadh seo a bhith na chead còmhnaidh airson luchd-obrach sgileil. No airson luchd-obrach ràitheil, còcairean cinneachail, daoine fèin-fhastaichte. Agus airson an luchd-obrach ann am buidheann daonnachd, neo-phrothaideach no cràbhach.

Tha an gnìomhachas as cudromaiche ann an Nirribhidh fhathast na ghnìomhachas spionnadh. No tha an t-iarrtas airson raon farsaing de dhealbhadairean eòlach a ’sìor fhàs. Am measg iomairtean prìomh-shruthach eile tha mara, luingearachd, iasg, agus ICT. Chuir sinn na dreuchdan bàna as ùire a-steach a ’fosgladh ann an Nirribhidh.

An urrainn do luchd-siridh comraich obair ann an Nirribhidh?

Chan eil còir agad obrachadh ann an Nirribhidh le cead-siubhail neach-siridh comraich. Thèid ath-sgrùdadh meidigeach, rudeigin ri ithe agus àiteachan-fuirich thar oidhche a thabhann dhut. Fuirichidh tu airson latha no dhà aig meadhan ruighinn. Thèid do ghluasad an uairsin gu ionad fàilte an tèarmann.

Obraichean Teagaisg Beurla ann an Nirribhidh

Ma tha thu fileanta sa Bheurla, is dòcha gum biodh e iomchaidh tairgsean obrach Beurla a theagasg. Tha a h-uile port obrach gu h-ìosal gu math coltach agus tha tòrr obraichean Beurla ann an Nirribhidh. Bha mi a ’teagasg Beurla airson brobhsadh tro gach cothrom obrach.

  • Fastadh ESL: Is e làrach-lìn àrsaidh earbsach a th ’ann nuair a thig e gu sealg obrach. Cuideachd, tha earrann artaigil ann co-cheangailte ri obraichean. Mar sin, leugh thu cuid de artaigilean a dh ’fhaodadh a bhith cuideachail dhut.
  • ESL iomlan: Is e seo an làrach air leth freagarrach airson daoine a tha a ’lorg dreuchd anns an raon teagaisg. Mar a tha e air a dhealbhadh gu sònraichte airson obraichean co-cheangailte ri teagasg.
  • Cafaidh ESL: Is toil leam an dealbhadh aige oir tha e a ’maidseadh a chafaidh ainm agus a’ coimhead tha mi ag iarraidh clàr às am faod thu obair òrdachadh. Cuideachd, tha fosgladh ann bho air feadh na cruinne.
  • Tesla: Tha am fear seo coltach ris an Iomlán ESL oir tha an structar a ’coimhead glè choltach.

Làraich-lìn agus blogaichean eile airson lorg obrach

  • Dìreach air tìr: Is e làrach fìor mhath a tha seo airson ex-pats. Ach, a thaobh sealg obrach ann an Nirribhidh, tha iad den bheachd gum feum ceanglaichean feumail a bhith agad an sin. Cuideachd, tha iad air moladh am pàipear-naidheachd làitheil a leughadh. Gus nach caill thu cothrom sam bith.
  • Prospects: Tha am fiosrachadh seo air an làrach seo mu bhith a ’gluasad obraichean ann an Nirribhidh. Cuideachd, tha iad air fiosrachadh fhaighinn mu na h-obraichean as neo-chumanta.

Mar sin, ma tha thu a ’lorg obair ann an Nirribhidh. An toiseach, Tog do cheangal, san dàrna àite, ionnsaich Nirribhidh, agus mu dheireadh tog do CV no litir còmhdaich gu math agus tha thu uile suidhichte.

Air an eadar-lìn, a ’mhòr-chuid de dhreuchdan bàna ann an Nirribhidh air an liostadh.
 
Faodaidh tu obair a lorg, do CB a chlàradh, agus rannsachadh obrach maireannach a chlàradh Arbeidsplassen. Tha an t-seirbheis ann an Nirribhidh a-mhàin. Gheibh thu cuideachd an sealladh as mionaidiche de dhreuchdan falamh san dùthaich aig arbeidsplassen.no (Nirribhidh)S an Iar- Is e seo Daonnan ga ùrachadh le obraichean ùra.
 
Faodaidh tu cuideachd brobhsadh airson obair ann an Nirribhidh ann an diofar chànanan aig eures.Europa.eu.
 

Na h-Agallamhan

Tha an còd èididh airson agallamhan obrach, san fharsaingeachd, gu math socair ann an Nirribhidh. Ged nach fheumar a bhith a ’caitheamh tie, tha e ciallach aodach gu grinn.

Tha muinntir Nirribhidh moiteil às a bhith pongail, agus mar sin tha e riatanach a bhith ann an àm. Tha tòiseachadh agallamh le crathadh làimhe làidir agus cumail suas conaltradh làidir sùla cuideachd math.

Faodaidh pannal agallaimh a bhith a ’toirt a-steach rud sam bith bho dhithis gu còignear, agus faodaidh e 45 gu 90 mionaid a thoirt airson agallamhan a chumail.

Riatanasan airson cànan

Feumaidh tu 300 uair a thìde de theagasg Nirribhidh a chrìochnachadh. Ma thig thu a Nirribhidh bho dhùthaich nach eil san EU a dh ’obair, mura h-eil thu a’ còmhnaidh ann an aon de na dùthchannan Lochlannach.

An-dràsta, tha seo gu math cuideachail. Ach, tha e a ’tabhann buannachd chinnteach a bhith a’ faighinn Beurla mar chiad chànan. Tha eòlas làidir an dà chuid ann an Nirribhidh sgrìobhte agus labhairt a ’toirt barrachd cothrom air cothroman obrach.

Tha clasaichean Nirribhidh sàr-mhath air an tabhann leis an stàit a leigeas le in-imrichean ionnsachadh Nirribhidh agus eòlas math fhaighinn.

Molaidhean air an litir còmhdaich

Bu chòir don litir chòmhdaich agad ath-thòiseachadh agus a bhith air a dhèanamh freagarrach don t-suidheachadh agus don chompanaidh a chuireas tu a-steach. Cha bu chòir dha a bhith nas fhaide na duilleag agus a chur chun neach iomchaidh. Anns an teachdaireachd agad, bi dòchasach agus soilleireachadh carson a tha thu den bheachd gum bi thu math airson an t-suidheachadh agus an sgioba sònraichte. Airson mearachdan gràmair is litreachaidh sam bith, dèan sgrùdadh dùbailte. Tha e an-còmhnaidh feumail gum biodh caraid no co-obraiche earbsach a ’leughadh do litir.

Molaidhean airson agallamhan

Ma rinn thu e chun na h-ìre seo den phròiseas agallaimh, meala-naidheachd. Dè cho nas fhaisge air obair a lorg ann an Nirribhidh, a tha thu. Bidh tu cinnteach gun seall thu an aonta leis na molaidhean agallaimh a leanas!

Ron agallamh, dèan an obair-dachaigh agad agus dèan deiseil le eòlas air a ’chompanaidh. Na daoine clàraichte, prìomh dhaoine a-staigh, agus eadhon na daoine a tha gad agallamh.

Rach don litir chòmhdaich agad, CV, agus obair a ’postadh ron agallamh gus cuideachadh le bhith a’ dealbhadh cuid de na freagairtean do cheistean mòr-chòrdte as urrainn dhut a thoirt seachad.

Fèin-fhastadh

Leis a ’bhìosa neach-obrach sgileil cheart, tha fèin-chosnadh Nirribhidh comasach. Gus an deidheadh ​​beachdachadh ort airson aon leithid a bhith a ’coinneachadh ri ìrean sònraichte airson sgoil, dh'fheumadh tu cumhachan sònraichte a leantainn. Feumaidh plana gnìomhachais coileanta a bhith agad agus gach bliadhna feumaidh an gnìomhachas beagan prothaid a dhèanamh. 

Ann an Nirribhidh, Ciamar a bhith fèin-fhastaichte?

Feumaidh tu an anailis margaidh agad a dhèanamh gus a bhith fèin-fhastaichte gu h-èifeachdach ann an Nirribhidh gus dèanamh cinnteach gu bheil àite ann airson an toradh no an t-seirbheis a bheir do chompanaidh seachad sa mhargaidh.

Gus do thòiseachadh a thòiseachadh, feumaidh na planaichean ionmhais is gnìomhachais agad a bhith làidir ma dh'fheumas tu tagradh a dhèanamh airson iasad no airgead a thogail, agus feumaidh buidseat reusanta a bhith agad a thaobh na tha thu an dùil fhaighinn air iasad / togail. Do luchd-ceannach a tha comasach, thèid na mion-fhiosrachaidh sin uile gu ìre mhòr. Is dòcha gum bi thu airson dragh a ghabhail mu bhith a ’faighinn a’ bhathair tràth le comharran malairt agus peutantan sam bith.

Nuair a thig e gu bhith gad chlàradh fhèin agus do chompanaidh san dùthaich seo airson fèin-chosnadh, tha grunn shlighean ann as urrainn dhut a ghabhail. Is iad na seòrsaichean as cumanta:

  • Seilbh seilbh;
  • Comann Prìobhaideach Beag;
  • com-pàirteachas coitcheann;
  • Meur de dhùthaich chèin ann an Nirribhidh.

Ann an Nirribhidh, dè an tuarastal as ìsle?

Tuarastal as ìsle san uair:

Do luchd-obrach le sgilean: NOK 209.70. 

Do luchd-obrach gun sgilean gun eòlas obrach togail: NOK 188.40. 

Do luchd-obrach gun sgilean aig a bheil co-dhiù bliadhna de eòlas obair togail: NOK 196.50

Do luchd-obrach fo aois 18: 126.50 NOK.

Luchd-obrach togail 

Tha an dùthaich a ’tasgadh gu mòr ann an togalaichean ùra, mòr-rathaidean, tunailean agus drochaidean. Tha a ’mhòr-chuid den luchd-obrach a’ tighinn bho thall thairis, mar a tha le mòran obair làimhe ann an Nirribhidh.

Bidh luchd-obrach le teisteanas a ’cosnadh co-dhiù NOK 197.90 san uair. An coimeas ri sin, faodaidh luchd-obrach gun sgilean aig nach eil eòlas dèanamh co-dhiù NOK 177.80 san uair.

Luchd-obrach glanaidh 

Feumar co-dhiù NOK 181.43 a chuir air daoine a tha ag obair mar luchd-glanaidh ma tha iad nas sine na 18, agus NOK 133.39 mura h-eil. Ach, ann an uairean neo-shòisealta, tha dùil ri grunn obraichean glanaidh. Fo na cùisean sin, chan eil a h-uile fastaiche fosgailte mun airgead a bharrachd a dh ’fheumar a phàigheadh!

An Taigh-òsta agus Gnìomhachas Bidhe
Luchd-obrach aig a bheil co-dhiù NOK 20-170 (20 USD). Gun eòlas, daoine aois 18-135 NOK (14 USD)
 
Òigridh 17-bliadhna - 120 NOK (10 USD)
 
Clann aois sia-deug-110 NOK (10 USD)
 
Gàrradh shoithichean gnìomhachais
 
Daoine fa leth le eòlas coileanta- 180 NOK (20 USD)
 
Eòlaichean-170 NOK (19 USD)
 
Luchd-cuideachaidh neo-eòlach-160 NOK (18 USD)
 
Gnìomhachas Dealain
 
Luchd-obrach sgileil-217.63 NOK (24 USD)
 
189.52 NOK Luchd-obrach eile (21 USD)
 
Seirbheisean Còmhdhail
 
An draibhear a tha a ’giùlan thoraidhean-175.95 NOK NOK (19 USD)
 
Dràibhear a ’giùlan dhaoine fa leth-158.37 NOK (126 USD)
 
Dè a chosgas iad agus an luchd-obrach as motha a tha ag iarraidh
 
Is iad na leanas na tuarastalan cuibheasach bliadhnail ann an Nirribhidh airson prìomh luchd-obrach.
obNOKTogbhail
Nurs501,38054,100
Doctor1,692,560182,700
Cungadair742,57080,155
Neach-obrach togail474,03051,170
Einnseanair HVAC626,12067,585
Einnseanair rèile579,79562,585
Luchd-teagaisg499,92053,960
Neach-fàilteachaidh taigh-òsta459,67049,620
Proifeasanta IT627,61067,745
ceann543,72558,660
Freiceadan391,36042,225
Pluimear381,52041,160
Dealan-uisge405,39043,740
meacanaig401,49543,320
Neach-obrach meatailt349,94037,760
Dràibhear bus374,99040,460
Hauler400,91043,255
Neach-obrach factaraidh418,87045,200

Seallaidhean 3126